Rovaniemen Vihreät ry on Vihreä Liitto rp:n ja Lapin Vihreät ry:n paikallisyhdistys, joka toimii puolueen ohjelman tavoitteiden toteutumiseksi Rovaniemellä. Tavoitteet konkretisoituvat Rovaniemellä mm. seuraaviin asioihin:

  • haluamme säilyttää lähiympäristömme luonnon ja kaupunkilaisten ehdoilla
  • tavoitteisiimme kuuluu yhdenvertainen, syrjimätön ja esteetön Rovaniemi
  • palveluiden tuottamisessa arvomaailmaamme kuvaa hyvin sanonta: ”Sivistyksemme taso mitataan sillä, miten kohtelemme vähäosaisimpia”
  • meille tärkeitä, puolustettavia asioita ovat myös ruohonjuuritason kulttuuritoimijoiden toimintaedellytykset¨
  • erityisen tärkeänä pidämme rovaniemeläisten hiilijalanjäljen pienentämistä kevyttä ja joukkoliikennettä suosivin ratkaisuin ja energiantuotannon vähäpäästöiseen polttoaineen valinnan avulla

Tavoittelemme jäsenmäärämme kasvattamista ja kannustamme jäseniä aktiivisuuteen. Tavoitteitamme ajamme osallistumalla yhteiskunnalliseen keskusteluun kaikilla tasoilla. Järjestämme tilaisuuksia ja tapahtumia, joissa voimme kohdata kaupungin asukkaita ja kuulla heidän toiveitaan ja näkemyksiään.

Yhdistyksen hallitus kokoontuu pääsääntöisesti kerran kuukaudessa. Yhdistys järjestää kahden sääntömääräisen kokouksensa lisäksi muita yhdistyksen kokouksia ja kokoontumisia tarpeen mukaan.

Yhdistys on avoin yhteistyölle Lapin Vihreät nuoret ja Opiskelijat ry:n ja Lapin Vihreät naiset ry:n kanssa.

Mikäli toimintavuoden 2018 aikana pidetään maakuntavaalit, yhdistys osallistuu niihin esittämällä ehdokkaita Lapin Vihreiden ehdokasasettelussa. Yhdistys tukee rovaniemeläisiä maakuntavaaliehdokkaita osallistumalla voimavarojensa mukaan ehdokkaiden vaalityöhön.